Գլխավոր / Տեղեկատվության Ազատություն / Ինքնագնահատման համակարգ տեղեկություն տնօրինողների համար
Տեղեկություն տնօրինողները՝ տեղեկություններ ունեցող պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինները, պետական հիմնարկները, բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպությունները, ինչպես նաև հանրային նշանակության կազմակերպությունները, համաձայն «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի, պետք է ներդնեն այն բոլոր անհրաժեշտ մեխանիզմները, որոնք կապահովեն տեղեկություններ ստանալու մարդու հիմնարար իրավունքը:
Տեղեկատվության ազատության ինքնագնահատման համակարգի ներդրման հանձնառությունը, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի առաջարկով, ներառված էր ԲԿԳ հայաստանյան 5-րդ Գործողությունների ծրագրում:
Տեղեկատվության ազատության ոլորտում իրավական պարտավորությունների կատարման, ինչպես նաև դրանց արդյունավետության վերաբերյալ համակարգված և փաստահենք տվյալներ հավաքագրելու, տեղեկատվական բազա ձեւավորելու և հանրայնացնելու նպատակով, առաջարկվել էր մշակել և ներդնել ՏԱ ոլորտի ինքնագնահատման և վիճակագրության վարման/հանրայնացման միասնական համակարգ, որը պետական լիազոր մարմինը կկարողանա ամեն տարի օգտագործել՝ գնահատելու պետական կառավարման համակարգի ՏԱ իրավունքի իրացման գործընթացը։
Ըստ համակարգի՝ ինքնագնահատման արդյունքները համադրվում են արտաքին գնահատման արդյունքների հետ՝ հնարավորություն տալով խնդիրների քարտեզագրումը դարձնելու ավելի թիրախային, բազմակողմանի, իսկ առաջարկված լուծումներն ավելի արդյունավետ։ Սա նաև մեկ միասնական և համադրելի ՏԱ գնահատման մշակույթի ներդրման և զարգացման գործիք է, որը նոր մակարդակի կհասցնի ոլորտային վերլուծությունները և ոլորտի զարգացմանն ուղղված բարեփոխումները։
ՏԱ ինքնագնահատման չափորոշիչները պետական կառույցներին (ցանկության դեպքում նաեւ ոչ միայն պետական) հնարավորություն են տալիս բացահայտելու պրոակտիվ և ռեակտիվ ՏԱ խնդիրները և թիրախային կոնկրետ լուծումներ մշակել։ Այս գործընթացն ուղղակի և անուղղակի ձեւով կբարելավի տեղեկատվության և տվյալների հասանելիությունը։
ՏԱ ինքնագնահատման չափորոշիչները, նպաստելով պրոակտիվ թափանցիկությանը, խթանում են նաեւ պետական գերատեսչությունների հաշվետվողականությունը։ Ինքնագնահատման չափորոշիչների մշակման շրջանակում հաշվարկվում են այնպիսի բաղադրիչներ, որ դրանց կիրառումը բացահայտի նաեւ մոնիթորինգի եւ գնահատման համակարգերի խնդիրները՝ հետագայում դրանց ուղղված լուծումներ մշակելու եւ գործարկելու համար։
Համակարգը ներառում է նաեւ վիճակագրության վարման և հանրայնացման մեկ միասնական ձևաչափ, որը հնարավորություն կտա առնվազն նույնական և համադրելի եղանակով կիրառել վիճակագրության մասով օրենքով ամրագրված նորմերը։ Միաժամանակ, սա արդյունավետ միջոց է ձևավորելու վիճակագրության մշակման և հանրայնացման միասնական պրակտիկա՝ ապահովելով դրանց համադրումն ու արդյունավետ կիրառությունը ոլորտի բոլոր դերակատարների կողմից։
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը մշակել և Կառավարությանն էր ներկայացրել Հանձնառությամբ նախատեսված ՏԱ ինքնագնահատման հայեցակարգը և ցուցիչների համակարգը, ինչպես նաև մշակել և ՏԱ պատասխանատուներին էր ներկայացրել ՏԱ ինքնագնահատման ուղեցույցը:
2024 թվականի դեկտեմբերի դրությամբ ինքնագնահատման համակարգը պիլոտային կարգով հաջողությամբ ներդրվել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմում, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի և Էկոնոմիկայի նախարարություններում: Առաջիկայում համակարգը կներդրվի նաև պետական կառավարման մյուս մարմիններում։ Համակարգի համալիր ներդրումը պետական կառավարման համակարգում հնարավորություն կտա բացահայտել ՏԱ պրոակտիվ և ռեակտիվ խնդիրները, մշակել թիրախային կոնկրետ լուծումներ։ Գործընթացը նաև ուղղակի և անուղղակի ձևով կբարելավի պաշտոնական տեղեկությունների հասանելիությունը։
ՏԱ ինքնագնահատման Հարցաշար
Տեղեկատվության ազատության ինքնագնահատման հարցաշարը կազմված է պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական կամ համայնքային հիմնարկների և կազմակերպությունների համար՝ գնահատելու տեղեկատվության ազատության ոլորտում իր գործունեությունը Տեղեկատվության ազատության մասին ՀՀ օրենսդրությանը և միջազգային չափանիշներին համապատասխանեցնելու համար: Հարցաշարում ներկայացված հարցերին պարզ «այո» կամ «ոչ» պատասխանելով՝ տեղեկություն տնօրինողը կարող է գնահատել՝ արդյոք փաստացի պատշաճ է կատարում տեղեկատվության ազատության ոլորտում իր պարտականությունները:
Հարցաշարի արդյունքների ամփոփում
0-5 միավոր
Տեղեկատվության ազատության վատ վիճակ՝ տեղեկատվության ազատության ոլորտում պարտականությունները պատշաճ չեն կատարվում կամ ընդհանրապես չեն կատարվում, տեղեկատվության ազատության հարաբերություններում տեղեկություն տնօրինողը գրեթե միշտ ՏԱ օրենսդրության որևէ խախտում է թույլ տալիս: Անհրաժեշտ է հնարավորինս սեղմ ժամկետում իրականացնել Ուղեցույցի 1-ին մասում նշված գործողությունները:
6-10 միավոր
Տեղեկատվության ազատության միջին վիճակ՝ տեղեկատվության ազատության ոլորտում պարտականությունները
պատշաճ չեն կատարվում կամ կատարվում են որոշակի թերություններով, տեղեկատվության ազատության
հարաբերություններում տեղեկություն տնօրինողը թեև ոչ միշտ, բայց հաճախ ՏԱ օրենսդրության խախտումներ է թույլ տալիս: Անհրաժեշտ է վերանայել ՏԱ ոլորտում իրականացվող գործողությունները, դրանք խմբագրել՝ Ուղեցույցի 1-ին մասում նշվածին համապատասխան:
11-15 միավոր
Տեղեկատվության ազատության լավ վիճակ՝ տեղեկատվության ազատության ոլորտում պարտականությունները
հիմնականում պատշաճ կատարվում են, տեղեկատվության ազատության հարաբերություններում տեղեկություն
տնօրինողը հիմնականում ՏԱ օրենսդրության խախտումներ թույլ չի տալիս: Տեղեկություն տնօրինողը կարող է
ձեռնամուխ լինել ՏԱ վիճակի ավելի խորը գնահատման/ինքնագնահատման՝ ՏԱ ոլորտում իր գործողությունները ավելի կատարելագործելու համար:

The Freedom of Information Center has developed a new guidebook, the Access to Information Self-Assessment Toolkit. This resource is set to empower Access to Information Officers (ATI officers) and public institutions in their mission to uphold the principles of freedom of information.
The Toolkit represents a pivotal tool within the realm of access to information (ATI), designed to assist information holders in evaluating their adherence to critical criteria and responsibilities. Its primary objectives include determining the extent to which information holders possess the requisite resources and prerequisites to effectively fulfill their duties in providing access to information, as well as assessing how well these responsibilities are being met.
The Access to Information Self-Assessment Toolkit offers a clear, accessible roadmap that information holders can follow to ensure compliance with the “On Freedom of Information” law and international standards governing access to information.
Key Highlights of the Toolkit are:
Target Audience: While the primary beneficiaries of this Toolkit are state and local self-government bodies, state or community institutions, and organizations, other entities falling under the purview of the “On Freedom of Information” law can also leverage this invaluable resource.
Two-Part Structure: The Toolkit comprises two integral components:
a. Minimum Steps: These sections lay out the essential actions information holders must take to effectively discharge their access to information responsibilities.
b. Questionnaire: Corresponding to each section are a series of questions. Information holders can assess their compliance with access to information responsibilities by providing simple “yes” or “no” responses to these questions.
This innovative Self-Assessment Toolkit promises to be a game-changer in the realm of access to information. By providing a systematic and user-friendly approach, it equips ATI officers and institutions with the tools they need to enhance transparency, uphold the law, and foster a culture of openness.
The release of this Toolkit is expected to catalyze improved compliance with access to information standards, thereby strengthening democracy, accountability, and citizen engagement in the Republic of Armenia.
As of December 2024, an Access to Information Self-Assessment tool has been successfully piloted in the Prime Minister’s Office, the Ministry of Labor and Social Affairs, and the Ministry of Economy of the Republic of Armenia. In the near future, the tool will also be introduced in other public administration bodies. The comprehensive implementation of the system across public administration will allow for identifying FOI proactive and reactive issues and developing targeted solutions. This process will also enhance access to official information, both directly and indirectly.
Toolkit is developed and published by the Freedom of Information Center NGO (FOICA) within the “Advanced Access to Information and Beneficial Ownership Transparency in Armenia” project: The Project is supported by the Eastern Partnership: Open Door Grants, Sub-grants provided under the EU for Integrity Programme. The content of the Toolkit is solely the responsibility of the FOICA and does not necessarily reflect the views of the European Union.
ATI Self-Assesment Questionnaire
The Access to Information Self-Assessment Questionnaire is designed for state and local self-government bodies, state or community institutions and organizations to evaluate their activities in the field of freedom of information in order to comply with RA legislation on Freedom of Information and international standards. By answering the questions presented in the questionnaire with a simple “yes” or “no”, the information holder can assess whether he is actually fulfilling his responsibilities in the field of freedom of information properly.
Summary of the Questionnaire
the responsibilities in the field of access to information are not fulfilled properly or not at all. In terms of access to information, the information holder usually violates the FOI law. It is necessary to implement the actions mentioned in Part 1 of the Toolkit as soon as possible.
6-10 points – Fair state of access to information:
the responsibilities in the field of access to information are not fulfilled properly or are fulfilled with certain flaws. In terms of access to information, the information holder not always, but often violates the FOI law. It is necessary to review the actions carried out in the field of access to information, edit them in accordance with Part 1 of the Toolkit.
11-15 points – Good state of access to information:
the responsibilities in the field of access to information are mostly fulfilled properly. In terms of access to information, the information holder generally does not violate the FOI law. The information holder can undertake a more comprehensive assessment/self-assessment of the ATI state to further improve its ATI actions.