1. Ի՞նչ է տեղեկություն ստանալու իրավունքը
«Յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք: Այս իրավունքը ներառում է սեփական կարծիք ունենալու, ինչպես նաև առանց պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջամտության և անկախ պետական սահմաններից` տեղեկատվության որևէ միջոցով տեղեկություններ ու գաղափարներ փնտրելու, ստանալու և տարածելու ազատություն»:
ՀՀ Սահմանադրության 51 հոդված.
«1. Յուրաքանչյուր ոք ունի պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց գործունեության մասին տեղեկություններ ստանալու և փաստաթղթերին ծանոթանալու իրավունք:
2. Տեղեկություններ ստանալու իրավունքը կարող է սահմանափակվել միայն օրենքով` հանրային շահերի կամ այլոց հիմնական իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության նպատակով:
3. Տեղեկություններ ստանալու կարգը, ինչպես նաև տեղեկությունները թաքցնելու կամ դրանց տրամադրումն անհիմն մերժելու համար պաշտոնատար անձանց պատասխանատվության հիմքերը սահմանվում են օրենքով»
«Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 6-րդ հոդված.
«Յուրաքանչյուր անձ իրավունք ունի ծանոթանալու իր փնտրած տեղեկությանը և (կամ) դա ստանալու նպատակով օրենքով սահմանված կարգով հարցմամբ դիմելու տեղեկատվություն տնօրինողին և ստանալու այդ տեղեկությունը»:
Ընդ որում, անձն ունի ոչ միայն տվյալ տեղեկությանը ծանոթանալու իրավունք, այլև տվյալ փաստաթղթում առկա տեղեկությունը կամ փաստաթղթի պատճեն ստանալու իրավունք:
2. Ու՞մ կարելի է դիմել տեղեկություն ստանալու համար
Տեղեկատվության ազատության մասին օրենքի 3-րդ հոդվածի համաձայն` մարդիկ կարող են տեղեկություն ստանալ.
- պետական կառավարման մարմիններից,
- տեղական ինքնակառավարման մարմիններից,
- պետական հիմնարկներից,
- պետական և տեղական բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպություններից,
- հանրային նշանակության կազմակերպություններից,
- պաշտոնատար անձանցից:
Յուրաքանչյուր մարմնում տեղեկություն տալու պարտավորությունը դրված է տեղեկատվության ազատության համար պատասխանատու անձի վրա, որն էլ և պարտավոր է ժամանակին եւ պատշաճ ընթացք տալ տեղեկություն ստանալու հարցումներին:
Հանրային նշանակության կազմակերպություններն են շուկայում մենաշնորհ կամ գերիշխող դիրք ունեցող ընկերությունները, ինչպես նաև առողջապահության «սպորտի, կրթության, մշակույթի, սոցիալական ապահովության, առևտրի, տրանսպորտի և կապի, կոմունալ ոլորտներում հանրությանը ծառայություններ մատուցող ոչ պետական կազմակերպությունները (օրինակ, մասնավոր բուհերը, դպրոցները, հիվանդանոցները և այլն):
3. Ինչպե՞ս դիմել
Տեղեկություն ստանալու համար պետք է դիմել տեղեկատվություն տնօրինողին գրավոր, էլեկտրոնային կամ բանավոր հարցումով: Բանավոր կամ գրավոր հարցումը պետք է ներկայացնել համապատասխան կազմակերպության ներքոնշյալ բաժիններից որևէ մեկին.
- ընդհանուր բաժին/վարչություն,
- տեղեկատվության եւ հասարակության հետ կապերի բաժին/վարչություն,
- տեղեկատվության ազատության համար պատասխանատու անձին:
Էլեկտրոնային հարցում կարելի է ուղարկել.
- տեղեկատվություն տնօրինողի պաշտոնական կայքում առկա «Ուղարկել հարցում/դիմում» կամ այլ համապատասխան բաժնի միջոցով,
- էլեկտրոնային հասցեից՝ տեղեկատվություն տնօրինողի ընդհանուր պաշտոնական էլեկտրոնային հասցեին,
- կառավարության կողմից գործարկված էլեկտրոնային հարցումների e-request միասնական հարթակի միջոցով:
Հնարավորության դեպքում պետք է դիմել գրավոր կամ էլեկտրոնային հարցմամբ: Այս կերպ, եթե հետագայում հարցումը մերժվի կամ պատասխանը ուշանա, կարելի է բողոքարկել: Պետք է պահանջել, որ գրավոր հարցումն անպայման գրանցվի և նշվի հարցման գրանցման համարը: Գրանցման համարի միջոցով հետագայում կարելի է պարզել, թե հարցումն ում է մակագրված և ով է պատասխանատու: Էլեկտրոնային հարցման դեպքում անհրաժեշտ է պահպանել նամակն ուղարկելու փաստը հաստատող տեղեկությունները, e-request հարթակով ուղարկելու դեպքում՝ հսկիչ համարը:
Բանավոր հարցմամբ դիմողը պարտավոր է նախապես հայտնել իր անունը և ազգանունը: Բանավոր հարցմամբ դիմելիս նախ պետք է պարզել, թե որ պաշտոնյան է պատասխանատու տվյալ տեղեկությունը տրամադրելու համար: Պարզելուց հետո կարելի է անմիջապես դիմել նրան` նշելով, թե ինչ տեսքով կամ կրիչով է նախընտրելի ստանալ տեղեկությունը` տեսնել կամ կարդալ փաստաթուղթը, ստանալ դրա պատճենը` թղթի կամ այլ կրիչի վրա ամրագրված:
Գրավոր հարցումը պետք է համապատասխանի օրենքով սահմանված պահանջներին, այլապես կարող են չքննարկել:
Գրավոր և էլեկտրոնային հարցման մեջ դիմողը պարտավոր է նշել.
- անունը ազգանուն,
- քաղաքացիությունը,
- բնակության, աշխատանքի կամ ուսումնական հաստատության գտնվելու վայրը (իրավաբանական անձի դեպքում` անվանումը, գտնվելու վայրը):
Գրավոր հարցումը պետք է ստորագրված լինի:
Ի լրումն վերոնշյալի` էլեկտրոնային հարցումը պետք է պարունակի.
- էլեկտրոնային թվային ստորագրություն (նույնականացման քարտի միջոցով)։ Էլեկտրոնային ստորագրության բացակայության դեպքում կարելի է լուսապատճենել ստորագրված հարցման բնօրինակը և ուղարկել PDF ֆորմատով՝ կցորդ փաստաթուղթ։
- էլեկտրոնային փոստի հասցեն,
- ծանուցում ստանալու եղանակի մասին նշում:
Տեղեկություն տնօրինողին ուղղված հարցումները, ստացման օրը, տվյալ մարմնի ներքին գործավարության կարգին համապատասխան, մուտքագրվում են էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության համակարգ և շրջանառվում
Հարցմանը ներկայացվող պահանջները չբավարարելու դեպքում հարցումը կարող է վերացվել կամ դրան ընդհանրապես ընթացք չի տրվի: Գրավոր անստորագիր հարցումը ենթակա է ոչնչացման:
Տեղեկություն ստանալու հարցման մեջ պետք է հնարավորինս հստակ ձևակերպել անհրաժեշտ տեղեկությունը: Եթե պահանջում եք կոնկրետ փաստաթուղթ, ապա պետք է նշել բոլոր այն տվյալները, որ կան կոնկրետ փաստաթղթի վերաբերյալ: Հստակ ձևակերպումն անհրաժեշտ է, որպեսզի մարմինը/կազմակերպությունը ավելի հեշտությամբ կարողանա գտնել և տրամադրել պահանջած տեղեկությունը:
Գրավոր հարցումը պետք է անպայման գրանցվի և պետք է տրվի գրանցման համարը: Այն պետք է պահել: Եթե ուղարկել եք պատվիրված փոստով, պետք է պահել անդորրագիրը և մի քանի օր անց զանգահարել ու ճշտել` արդյոք մարմինը ստացել է հարցումը և որն է հարցման գրանցման համարը:
Որպեսզի տեղեկություն ստանալու հարցումը չմերժվի հարցմանը ներկայացվող պահանջները չբավարարելու հիմքով, կարելի է կիրառել «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի» պատրաստած հարցման նմուշը:
Դիմողը պարտավոր չէ հիմնավորել հարցումը, թե իրեն ինչու է անհրաժեշտ տվյալ տեղեկությունը կամ ինչպես է պատրաստվում օգտագործել այն:
4. Ի՞նչ տեսքով կարելի է ձեռք բերել տեղեկությունները
Գրավոր և էլեկտրոնային հարցման պատասխանը տրվում է այդ հարցման մեջ նշված նյութական կրիչով (թուղթ, էլեկտրոնային նամակ և այլն): Եթե նյութական կրիչը նշված չէ, ապա գրավոր հարցման պատասխանը տրվում է տեղեկատվություն տնօրինողին առավել ընդունելի նյութական կրիչով:
Դիմողն իր ցանկությամբ կարող է տեղում ծանոթանալ տեղեկությանը` հետ վերցնելով իր գրավոր հարցումը:
Բանավոր հարցման պատասխանը տրվում է բանավոր` հարցումը լսելուց հետո անհապաղ կամ հնարավորինս սեղմ ժամկետում: («ՏԱ մասին» օրենք, հոդված 9):
Եթե մարմինը/կազմակերպությունը չունի փնտրվող տեղեկությանը վերաբերող բոլոր տվյալները, ապա նա դիմողին տալիս է տվյալների այն մասը, որն ունի, իսկ հնարավորության դեպքում գրավոր հարցման պատասխանում նշում է նաև այդ տեղեկատվությունը տնօրինողի գտնվելու վայրը, որն ունի փնտրվող տեղեկատվությանը վերաբերող մյուս տվյալները:
5. Ի՞նչ ժամկետներում պետք է տրամադրվի պահանջվող տեղեկությունը
Գրավոր և էլեկտրոնային հարցման պատասխանը տրվում է հետևյալ ժամկետներում.
- Տեղեկությունը կամ դրա պատճենը դիմողին է տրվում հարցումն ստանալուց հետո 5-օրյա ժամկետում,
- եթե հարցման մեջ նշված տեղեկությունը տրամադրելու համար անհրաժեշտ է կատարել լրացուցիչ աշխատանք, ապա այդ տեղեկությունը դիմողին է տրվում դիմումն ստանալուց հետո 30-օրյա ժամկետում: Սակայն հարցումը ստանալուց հետո 5-օրյա ժամկետում մարմինը պետք է գրավոր տեղեկացնի դիմողին“ նշելով հետաձգման պատճառները և տեղեկությունը տրամադրելու վերջնական ժամկետը:
Հետաձգման մասին պաշտոնական գրությունը պետք է պարունակի.
- հետաձգման պատճառները,
- տեղեկությունը տրամադրելու վերջնաժամկետը:
Հնարավոր է` հարցումը չի ուղղվել ճիշտ մարմնին, որը չունի պահանջվող տեղեկությունը կամ դրա տրամադրումն իր լիազորությունների շրջանակից դուրս է: «ՏԱ» օրենքը նշում է, որ այս դեպքում հարցումը ստացած մարմինը պարտավոր է տվյալ գրավոր հարցումն ստանալուց հետո` 5-օրյա ժամկետում գրավոր տեղեկացնել այդ մասին, իսկ հնարավորության դեպքում նաև տրամադրել այդ տեղեկատվությունը տնօրինող մարմնի/կազմակերպության անվանումը, գտնվելու վայրը:
Եթե տեղեկատվություն տնօրինողն ունի փնտրվող տեղեկատվության միայն մի մասը, ապա նա այն տալիս է դիմողին` միաժամանակ հնարավորության դեպքում նշելով այն տեղեկատվություն տնօրինողի գտնվելու վայրը, որտեղ դիմողը կարող է գտնել իր փնտրած տվյալների մյուս մասը:
Բանավոր հարցման պատասխանը տրվում է բանավոր` հարցումը լսելուց հետո անհապաղ կամ հնարավորինս սեղմ ժամկետում:
6. Պե՞տք է արդյոք վճարել տեղեկություն ստանալու համար
Պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական հիմնարկների և կազմակերպությունների կողմից տեղեկության տրամադրման համար գանձվող վճարը ներառում է միայն այդ տեղեկության տրամադրման տեխնիկական ծախսերը (պատճենահանում, խտասկավառակի գին և այլն):
Այս մարմինների կողմից տեղեկության տրամադրման համար գանձում չի կատարվում հետևյալ դեպքերում.
- բանավոր հարցումներին պատասխանելիս,
- մինչև 10 էջ տպագրված կամ պատճենահանված տեղեկություն տրամադրելիս,
- տեղեկությունն էլեկտրոնային փոստով (ինտերնետային ցանցով) տրամադրելիս,
- «ՏԱ» օրենքի 7-րդ հոդվածի 2-րդ մասում նշված տեղեկությունների տրամադրման մասին գրավոր հարցումներին պատասխանելիս (այն տեղեկությունը, որի հրապարակումը կարող է կանխել պետական և հասարակական անվտանգությունը, հասարակական կարգին, հանրության առողջությանն ու բարքերին, այլոց իրավունքներին և ազատություններին, շրջակա միջավայրին, անձանց սեփականությանը սպառնացող վտանգը),
- տեղեկության տրամադրումը մերժելիս:
Ոչ հավաստի կամ ոչ լրիվ տվյալներ պարունակող տեղեկություն տրամադրած մարմինը կամ կազմակերպությունն այդ տեղեկությունը ստացած անձի գրավոր հարցման հիման վրա պարտավոր է անվճար տրամադրել ճշգրտված տվյալներով տեղեկություն:
10 էջը գերազանցող տեղեկության համար գանձվող գումարի չափը չպետք է գերազանցի տեղեկության տրամադրման համար կատարված փաստացի և ողջամիտ ծախսերի չափը` ոչ ավելի, քան 10 (տասը) դրամը` յուրաքանչյուր գերազանցող տպագրված կամ պատճենահանված էջի համար, եթե այլ բան նախատեսված չէ օրենքով:
7.Հարցման պատասխանին ներկայացվող պահանջները
Հարցման պատասխանը պետք է լինի հավաստի և լրիվ` պարունակելով բոլոր առաջադրված հարցերի հիմնավոր պատասխանները:
Դիմողի կողմից մեկից ավելի հարցերի առաջադրման դեպքում պետական մարմինը հերթական համարակալման միջոցով տրամադրում է բոլոր հարցերի հավաստի և լրիվ պատասխանները:
8. Ո՞ր դեպքերում պետական մարմինը կարող է մերժել տեղեկության տրամադրումը
Տեղեկության տրամադրումը մերժվում է, եթե.
- պարունակում է պետական, ծառայողական, բանկային, առևտրային գաղտնիք,
- խախտում է մարդու անձնական և ընտանեկան կյանքի գաղտնիությունը, այդ թվում` նամակագրության, հեռախոսային խոսակցությունների, փոստային, հեռագրական և այլ հաղորդումների գաղտնիությունը,
- պարունակում է հրապարակման ոչ ենթակա նախնական քննության տվյալներ,
- բացահայտում է մասնագիտական գործունեությամբ պայմանավորված մատչելիության սահմանափակում պահանջող տվյալներ (բժշկական, նոտարական, փաստաբանական գաղտնիք),
- խախտում է հեղինակային իրավունքը և (կամ) հարակից իրավունքները («ՏԱ» օրենք, 8-րդ հոդված):
Գրավոր և էլեկտրոնային հարցմանը պատասխան չի տրվում նաև, եթե.
- հարցմանը ներկայացվող պահանջները կատարված չեն,
- պարզվում է, որ դրա հեղինակի ինքնությանը վերաբերող տվյալները կեղծ են,
- դա նույն անձի կողմից նույն տեղեկությունը ստանալու պահանջով վերջին 6 ամսվա ընթացքում ներկայացված երկրորդ դիմումն է,
- տեղեկության տրամադրումը կարող է մերժվել նաև այդ տեղեկության տրամադրման համար սահմանված գումարը չվճարելու դեպքում:
Տեղեկատվության տրամադրման մերժումը պետք է պարտադիր պարունակի.
- հարցումը մերժելու իրավական հիմքերը,
- հղում օրենքի համապատասխան նորմին (հղում անելով օրենքով սահմանված այն կոնկրետ բացառությանը, որին առնչվում է պահանջվող տեղեկատվությունը` նշելով, թե օրենքի որ դրույթի հիման վրա է մերժվում տվյալ տեղեկության տրամադրումը),
- մերժումը բողոքարկելու ժամկետները և կարգը:
Մերժումն անպայման պետք է հիմնավորված լինի: Մերժումը հիմնավորելը տեղեկատվություն տնօրինողի պարտականությունն է:
Գրավոր հարցման մերժումը պետք է լինի միայն գրավոր:
Տեղեկության տրամադրումը չի կարող մերժվել պաշտոնատար անձին կամ գերատեսչությանը անհարմարություն պատճառելու, ժամանակ չունենալու հիմնավորումներով:
Տեղեկատվությունը կարող է սահմանափակվել միայն օրենքով սահմանված հիմքերով: Եթե պահանջվող տեղեկության մի մասը պարունակում է տվյալներ, որոնց տրամադրումը ենթակա է մերժման, ապա տեղեկություն է տրամադրվում մնացած մասի վերաբերյալ:
Տեղեկության տրամադրման մերժումը կարող է բողոքարկվել մարդու իրավունքների պաշտպանին կամ դատարան:
9. Ո՞ր դեպքերում տեղեկության տրամադրումը չի կարող մերժվել
Տեղեկության տրամադրումը չի կարող մերժվել, եթե.
- վերաբերում է քաղաքացիների անվտանգությանը և առողջությանը սպառնացող արտակարգ դեպքերին, ինչպես նաև տարերային (ներառյալ պաշտոնապես կանխատեսվող) աղետներին և դրանց հետևանքներին,
- ներկայացնում է Հայաստանի Հանրապետության տնտեսության ընդհանուր վիճակը, ինչպես նաև բնության և շրջակա միջավայրի պաշտպանության, առողջապահության, կրթության, գյուղատնտեսության, առևտրի, մշակույթի բնագավառում տիրող իրական վիճակը,
- չտրամադրումը բացասական ազդեցություն կունենա Հայաստանի Հանրապետության սոցիալ-տնտեսական, գիտատեխնիկական և հոգևոր-մշակութային զարգացման պետական ծրագրերի իրականացման վրա:
10.Ինչպե՞ս կարելի է բողոքարկել տեղեկություն ստանալու մերժումը
Տեղեկություն ստանալու Ձեր խախտված իրավունքը կարող եք բողոքարկել.
- վերադասության կարգով,
- Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ,
- Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն,
- դատարան։
Տեղեկություն ստանալու մերժումը կարելի է բողոքարկել խախտումը թույլ տված մարմնի վերադասին: Եթե վերադասը ուժի մեջ է թողնում մերժումը, քաղաքացին, որպես հաջորդ քայլ, կարող է դիմել մարդու իրավունքների պաշտպանին կամ ուղղակի դատարան: Ի դեպ, այս մարմիններին կարելի է դիմել նաև առանց վերադասության կարգով բողոքարկելու:
Կարելի է նաև դիմել այն հասարակական կազմակերպություններին, որոնք տրամադրում են իրավաբանական խորհրդատվություն, մասնավորապես, Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն:
11. Ի՞նչ անել, եթե պատասխանը բավարար չէ
Եթե տեղեկություն ստանալու հարցմանը տրված պատասխանը բավարար չէ, դիմողը կարող է այն բողոքարկել նախորդ՝ 10-րդ կետում նշված կարգով:
12. Ի՞նչ պատասխանատվություն է նախատեսվում տեղեկություն ստանալու իրավունքը խախտելու համար
ՀՀ Սահմանադրություն, 51 հոդված, 3-րդ մասը սահմանում է.
Տեղեկություններ ստանալու կարգը, ինչպես նաև տեղեկությունները թաքցնելու կամ դրանց տրամադրումն անհիմն մերժելու համար պաշտոնատար անձանց պատասխանատվության հիմքերը սահմանվում են օրենքով։
Տեղեկություն տրամադրելուց ապօրինի հրաժարվելու կամ ոչ հավաստի տեղեկություն տրամադրելու, ինչպես նաև «ՏԱ» օրենքով սահմանված կարգի այլ խախտումներն առաջացնում են քրեական և վարչական պատասխանատվություն:
«Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի 1 հոդվածի 1 մաս,
«Օրենքով նախատեսված տեղեկությունը պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման մարմինների, պետական հիմնարկների, բյուջեներից ֆինանսավորվող կազմակերպությունների, ինչպես նաև հանրային նշանակության կազմակերպությունների պաշտոնատար անձանց կողմից ապօրինաբար չտրամադրելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկից մինչև հիսնապատիկի չափով:
Նույն խախտումը, որը կատարվել է կրկին` վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո մեկ տարվա ընթացքում առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսնապատիկից մինչև հարյուրապատիկի չափով»:
ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 148 հոդվածով` «Անձին տեղեկություն ներկայացնելուց պաշտոնատար անձի կողմից ապօրինի հրաժարվելը կամ տեղեկությունը ոչ լրիվ կամ դիտավորյալ աղավաղված ներկայացնելը, եթե դա տվյալ անձի իրավունքներին և օրինական շահերին վնաս է պատճառել, պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկից մինչև 400-ապատիկի չափով»:

Home / Freedom of Information / 12 FAQs on FOI
The right of access to information is one of the fundamental human rights. It is defined by the Articles 42 and 51 of the RA Constitution.
Article 42. Freedom of Expression of Opinion
“1. Everyone shall have the right to express his or her opinion freely. This right shall include freedom to hold your own opinion, as well as to seek, receive, and disseminate information and ideas through any media, without the interference of state or local self-government bodies and regardless of state frontiers.
2. The freedom of the press, radio, television, and other means of information shall be guaranteed. The State shall guarantee the activities of independent public television and radio offering a diversity of informational, educational, cultural, and entertainment programs.
3. Freedom of expression of opinion may be restricted only by law, for state security, protecting public order, health and morals or the honor and good reputation of others and other basic rights and freedoms thereof.”
It means that everybody, despite the fact he/she is a citizen of Armenia or not, may require any information from all sources, obtain and disseminate it through any media.
Article 51. Right to Receive Information
1. Everyone shall have the right to receive information and get familiar with documents relating to the activities of state and local self-government bodies and officials.
2. The right to receive information may be restricted only by law, to protect public interests or the basic rights and freedoms of others.
3. The procedure for receiving information, as well as the grounds for liability of officials for concealing information or for unjustified refusal of providing information thereby shall be prescribed by law.
Article 6 of the RA Law on Freedom of Information states: “Each person has the right to address an inquiry to information holder to get acquainted with and/or get the information sought by him as defined by the law”.
In the Republic of Armenia, everyone has a right to access information.
According to the 3rd article of the law on “Freedom of Information” people can get information from:
• Central government bodies,
• Self-governing bodies,
• State institutions,
• Organizations financed from central or local government budgets,
• Organizations with public functions, – Officials.
In each body the obligation to provide information is laid on the person responsible for freedom of information. The responsible person must deal with information requests in time.
Organizations with public functions are those which either have monopoly or have a dominant position in the goods market (for example “Armentel”, “Electricity Networks of Armenia”, “Armenian-Russian Gas Industry”), as well as private organizations providing public services in health, sport, education, culture, social security, transport, communication and municipal spheres (for example private universities, schools, hospitals, etc.)
In order to receive information it is necessary to apply to the information holder with a witten or oral inquiry. The written or oral inquiry should be submitted to one of the following departments in the appropriate body/organization.
• General department,
• Press service or public relations department,
•   esponsible person for freedom of information.
It is desirable to submit a written inquiry (see the suggested sample of information inquiry). In this way it is possible to make a compliant in case the inquiry is rejected or the answer is late. Making an inquiry, you should demand that it is registered and numbered. Later on, by the registration number it will be possible to find out to whom was the inquiry sent and who is responsible for the inquiry.
In case of oral inquiry the applicant has to say his name and surname in advance. Before making an oral inquiry, it is necessary to find out who is the official, responsible for providing the information requested. After finding that out you may apply to that person and inform him or her about the form in which you prefer to receive the information. You may ask to see or read the document or get a copy of the document on paper or a diskette.
A written inquiry should meet the requirements stated by the law; otherwise they may not be considered. In a written inquiry the inquirer must indicate:
• name, surname
• citizenship
• place of residence, work or educational establishment (juridical persons should indicate name and address)
• a written inquiry should be signed
If the inquiry does not meet the requirements it can be exterminated or left unanswered. Written inquiries without a signature are liable to extermination. The inquirer is not obliged to justify the inquiry, state what is it necessary for or how it is going to be used.
The requestor should state the requested information as clear as possible. If you are requesting a concrete document, you should indicate all the information concerning the document. This is necessary for the person/organization to find and provide the requested information more easily.
A written inquiry should be registered and numbered. The registration number of the inquiry should be kept. If you have sent the inquiry by registered post, you should keep the postal receipt. Several days after sending the inquiry it is necessary to call and confirm the receit of the inquiry and ask the registration number.
So that the information inquiry is not rejected because of non-compliance with requirements you can use the inquiry sample, prepared by the Freedom of Information Center.
The response to the written inquiry is given on the information carrier (paper, diskette, e-mail, etc.) specified in the inquiry. If the information carrier is not specified, the reponse to informaiton inquiry is given on the carrier which is more preferable to the information holder. The inquirer can get acquainted with the information on the spot and take back the written inquiry.
Response to oral inquiry is made immediately or within shortest possible period after listening to the inquiry. (law on “Freedom of information”, article 9). If the body/organization does not possess all the details concerning the information sought, the information holder gives out the available part of details and mentions the location of other possible information holders who might have other details concerning the information sought.
The requested information or its copy should be provided to the applicant within 5 days of receiving the request. If additional work is necessary to fulfill the request, the information will be provided to the applicant within 30 days of receiving the request. However, if there is a delay in this process, the Information holder must notify the applicant in writing within 5 days of receiving the request. This notification should include:
• The reasons for the delay.
• The deadline for providing the information.
If it is determined that the request was directed to the wrong authority, and that authority lacks the necessary information or the jurisdiction to provide it, the “FOI” law mandates that the receiving body must inform the applicant about that in writing within 5 days of receiving the request. If possible, the answer should also include the name and location of the body/organization that holds the required information.
If the information holder possesses only a portion of the requested information, they will provide the available information to the applicant. Additionally, if possible, they will indicate the location of another information holder where the applicant can access the remaining information they seek.
For oral requests, the response should be given orally immediately or as soon as possible after the request is made.
The payment to state bodies, local self-governing bodies and public institutions includes only the technical expenses for providing the requested information (copying, diskette price, etc.
The abovementioned bodies provide information free of charge in the following cases:
• responding to oral inquiries,
• providing up to 10 printed or copied pages of information,
• providing information via e-mail,
• responding to written inquiries mentioned in the second part of the 7th article of “Information Freedom” law (information publication of which can prevent danger to state and social security, public order, public health, others’ rights and freedoms, the environment and people’s property)
• rejecting information inquiries.
Public organizations decide the amount of payment for information on their own. The payment for information should not exceed the expenses of information provision. The organization which has provided inadequate or incomplete information must provide corrected information free of charge upon written inquiry from the receiver of information.
Information holder may refuse to provide information if:
1. contains state, official, bank or trade secret;
2. infringes the privacy of a person and his family, including the privacy of correspondence, telephone conversations, post, telegraph and other transmissions;
3. contains pre-investigation data not subject to publicity;
4. discloses data that require accessibility limitation, conditioned by professional activity (medical, notary, attorney secrets).
5. infringes copy right and associated rights. (see law on “ Freedom of Information ”, article 8)
Written information inquiries are rejected, if:
• the information inquiry does not meet the requirements,
• it turns out that the inquirer’s personal information is false,
• it is the second inquiry from the same person and for the same information during the last 6 months,
• the relevant payment is not made.
In case of declining a written information request, information holder inform the applicant about it within 5 days in a written form, by mentioning the ground for the refusal (relevant norm of the law), time frame within which the decision of refusal was made, as well as the relevant appealing procedure. A rejection of information inquiry should be well-grounded. It is the responsibility of the information holder.
Rejection of a written information inqruiry should be in written form only.
Provision of information cannot be denied because of causing inconvenience to the information holder or lack of time.
Freedom of Information can be restricted only on grounds defined by the law. If a part of the information required contains data, the disclosure of which is subject to denial, than information is provided concerning the other part. Information request denials can be appealed to the Ombudsman or the court.
Information request can not be declined, if:
1. it concerns urgent cases threatening public security and health, as well as natural disasters (including officially forecasted ones) and their aftermaths;
2. it presents the overall economic situation of the Republic of Armenia, as well as the real situation in the spheres of nature and environment protection, health, education, agriculture, trade and culture;
3. if the decline of the information request will have a negative influence on the implementation of state programs of the Republic of Armenia directed to socio-economic, scientific, spiritual and cultural development.
A denial of information inquiry can be appealed by administrative procedure. If the higher administrative body does not change the decision, the citizen can apply either to the Ombudsman or to the court. Citizens can also apply to those bodies without appealing by an administrative procedure.
It is also possible to apply to non-governmental organizations which provide legal advisory, in particular the legal service of the Freedom of Information Centre.
If the reply to information inquiry is insufficient the inquirer can lodge a complaint in accordance with the procedure described in paragraph 9.
For illegal refusal to provide information, or for the incomplete information disposal, as well as for other infringements of the information freedom defined by this Law, the official persons responsible for information freedom are held responsible.
The RA law on “Amendments to the Code on Administrative Infringements” (December 1, 2003, part 1)
“Illegal refusal to provide information fixed by the law from officials of state and local authorities, state organizations, budget-funded organizations, as well as public organizations results in а penalty of 10 to 50 times minimal salary.
The same infringement committed for the second time within a one year period after application of administrative sanctions results in a penalty of 50 to 100 times minimal salary”
According to the 148th article of RA Criminal Code “An official’s illegal refusal to provide information or providing insufficient or forged information is punished by a penalty of 200 till 400 times minimal salary if it has caused damage to the persons rights and legal interests”.
RA Criminal Code defines special punishments for violating journalists’ information rights. According to the 164th article of RA criminal code “Impeding journalists’ professional activities is punished by a penalty of 50 to 100 times minimal salary. If the same deed is committed by an official, it is punished by corrective labor for at least 2 years or imprisonment of up to 3 years with or without deprivation of the right to occupy certain posts or be engaged in certain activities for a period of 3 years».
Besides responding to information inquiries, every state body should:
1. Prepare and publish the procedure of providing information as fixed by the legislation and post the procedure in a visible place.
2. Immediately publishe or inform public about available information disclosure of which can prevent danger to state and social security, public order, public health, others’ rights and freedoms, the environment and people’s property
3. At least once a year publishes the follwing information:
a) services and works carried out for the public
b) the budget
c) forms of written inquirires and guidelines for feeling them in
d) the list of staff members, names, surnames, education, profession, position, phone numbers and e-mail addresses
e) procedures of employment and vacant positions
f) impact on the environment
g) programs of social actions
h) order, days, hours and places of accepting citizens
i) price formation and rates of works and services
j) list of information in possession
k) general statistic data on inquiries received and grounds for inquiry refusals
l) sources of information in this part
m) data about the person authorised to check the abovementioned information
4. Changes made to the abovementioned information are publicized within 10 days.
5. The abovementioned information is publicized via means accessible for public, and in cases when the information holder has an internet page, also via that page.
6. Organization of public importance can decline to publicize the abovementioned information or changes to that information.
Three forms of information right protection are defined by the law:
• Reconsideration by administrative procedure
• Appeal to the Ombudsman
• Appeal to the court
An informaiton request cannot be denied if:Response to a written inquiry is given in the following time frames:
1) The information or its copy is given to the inquirer in a 5-day period.
2) If provision of information requires additional work, the information is provided in a 30-day period after receiving the inquiry. However, the possessor of information should in a 5-day period give a written explanation of delay causes and the final date of information provision.
The official delay note sould specify:
• the causes of delay
• the deadline of information provision
The inquiry might be sent to an inappropriate body which does not possess the necessary information or is not authorised to provide the information requested. According to the law on “Freedom of Information” in cases like that the receiver of information inquiry should inform about that in written form within a period of 5 days and if possible inform the name and location of the body which possesses the information.
If the information holder has only a part of the necessary information, it should give that part of the information to the inquirer, mentioning if possible the location where the inquirer can find the other part of the information needed. The respond to an oral inquiry is made orally immediately or within a short space of time after hearing the inquiry.