2017 թվականի հուլիսի 21-ին Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը դիմել է ՀՀ վարչական դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ Աշտարակի, Արմավիրի, Գավառի, Հրազդանի, Կապանի, Եղեգնաձորի եւ Իջեւանի քաղաքապետարանների` նրանց անգործությունը ոչ իրավաչափ ճանաչելու եւ տեղեկատվություն հրապարակելուն պարտավորեցնելու պահանջների մասին հայցով:
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնն իր կանոնադրական նպատակների իրականացման նպատակով յուրաքանչյուր տարի մինչեւ սեպտեմբեր իր կողմից մշակված Հրապարակայնության եւ տեղեկատվության ազատության ինդեքսի միջոցով գնահատում է պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մակարդակը: 2017 թվականին ԻԱԿ-ն անդրադարձել է նաեւ ՀՀ մարզկենտրոնների կողմից “Տեղեկատվության ազատության մասին” ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 3-րդ մասի ապահովմանը, որը պարտավորեցնում է տեղեկություն տնօրինողներին 13 խումբ տեղեկություններ հրապարակել սեփական նախաձեռնությամբ (առանց հարցման առկայության):
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը օրենքով պարտադիր հրապարակման ենթակա տեղեկությունները փնտրել է Աշտարակի քաղաքապետարանի http://ashtarak.am/Pages/Home/default.aspx կայքում, Արմավիրի քաղաքապետարանի http://mer.armavir.am/Pages/Home/Default.aspx կայքում, Գավառի քաղաքապետարանի http://www.gavariqaghaqapetaran.am/ կայքում, Հրազդանի քաղաքապետարանի http://www.hrazdan.am/ կայքում, Կապանի քաղաքապետարանի http://www.kapan.am/Pages/Home/Default.aspx կայքում, Եղեգնաձորի քաղաքապետարանի www.yeghegnadzor.am կայքում եւ Իջեւանի քաղաքապետարանի http://www.ijevancity.am/Pages/Home/Default.aspx կայքում: Ուսումնասիրության արդյունքում ԻԱԿ-ը հաստատել է, որ մարզկենտրոնները չեն հրապարակել 2016 թվականին վերաբերող՝ օրենքով սահմանված 13 խումբ տեղեկությունները:
2018 թվականի դեկտեմբերի 19-ի վճռով դատարանը մերժեց ԻԱԿ-ի հայցը: Դատարանի որոշումն ԻԱԿ-ը բողոքարկեց ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարան: Վերաքննիչ դատարանում դատական առաջին նիստը պետք է տեղի ունենար 2020 թվականի ապրիլի 30-ին, որը, սակայն, նոր կորոնավիրուսային վարակի պատճառով հայտարարված արտակարգ դրության պատճառով հետաձգվեց։ Նիստը տեղի կունենա 2022 թվականի ապրիլի 6-ին, ժամը 11:40-ին:
Թիվ ՎԴ/10811/05/17 վարչական գործով 2022 թվականի ապրիլի 06-ին, ժամը 11:40-ին, դատավոր Կ. Ավետիսյանի նախագահությամբ նշանակված դատական նիստը չի կայացել՝ դատական կազմում ընդգրկված դատավոր Ա. Թովմասյանի բացակայության պատճառով։
Հաջորդ նիստը կկայանա 2022 թվականի հունիսի 1-ին՝ ժամը 10:50-ին։
2022 թվականի հուլիսի 1-ին, տեղի է ունեցել ԻԱԿ-ն ընդդեմ մարզկենտրոնների գործով դատաքննությունը։
Դատաքննությանը ներկայացել էին պատասխանող յոթ կողմերից միայն Իջևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը, որի լիազորագրի ժամկետը սպառվել էր, ուստի ըստ էության վերջինս չի կարողացել մասնակցել նիստին։ Դատաքննությունն անցկացվել է առանց մյուս պատասխանողների ներկայացուցիչների մասնակցության։
Դատարանը վճիռը կհրապարակի 2022 թ. հունիսի 22-ին` ժամը 14:04-ին։
Ընդգծենք՝ այս ռազմավարական դատավարության նպատակը ՏԻՄ մարմիններում պրոակտիվ հրապարակայնության խթանումն է և օրենքով սահմանված պարտադիր հրապարակման ենթակա տեղեկություների մատչելիության ապահովումը։
2022 թվականի հունիսի 22-ին Վերաքննիչ դատարանն ամբողջությամբ բավարարել է Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնի ռազմավարական նշանակության հայցն ընդդեմ 7 քաղաքապետարանների (մարզկենտրոնների)՝ պարտավորեցնելով իրենց պաշտոնական ինտերնետային կայքերում հրապարակել «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պարտադիր հրապարակման ենթակա բոլոր 13 խումբ տեղեկությունները։
Սա առաջին դատական նախադեպն է Հայաստանում, որը վերաբերում է պրոակտիվ հրապարակայնությանը և հանրային իշխանության մարմինը դատական ակտի հիման վրա պարտավորեցվում կատարել պրոակտիվ թափանցիկություն ապահովելու՝ օրենքով սահմաված պարտականությունը։
Շուրջ հինգ տարի ձգվող գործով վերջին նիստը կայացել էր 2022 թվականի հունիսի 1-ին, դատաքննությանը ներկայացել էին պատասխանող յոթ կողմերից միայն Իջևանի քաղաքապետարանի ներկայացուցիչը, որի լիազորագրի ժամկետը սպառվել էր, ուստի ըստ էության վերջինս չի կարողացել մասնակցել նիստին։ Դատաքննությունն անցկացվել է առանց մյուս պատասխանողների ներկայացուցիչների մասնակցության։
Դատարանն իր որոշումը հրապարակել է 2022 թվականի հունիսի 22-ին․
1․ «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության վերաքննիչ բողոքը բավարարել։ Թիվ ՎԴ/10811/05/17 վարչական գործով Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատարանի 2018 թվականի դեկտեմբերի 19-ի վճիռը բեկանել և փոփոխել․ «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 3-րդ և 5-րդ մասերով նախատեսված պարտականությունները չկատարելու ձևով դրսևորված Աշտարակի, Արմավիրի, Գավառի, Հրազդանի, Կապանի, Եղեգնաձորի և Իջևանի քաղաքապետարանների անգործության ոչ իրավաչափ լինելու հիմքով պարտավորեցնել Աշտարակի, Արմավիրի, Գավառի, Հրազդանի, Կապանի, Եղեգնաձորի և Իջևանի քաղաքապետարաններին ինտերնետային կայքերում հրապարակելու «Տեղեկատվության ազատության մասին» ՀՀ օրենքի 7-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված 13 խումբ տեղեկությունները:
2․ Աշտարակի, Արմավիրի, Գավառի, Հրազդանի, Կապանի, Եղեգնաձորի և Իջևանի քաղաքապետարաններից համապարտությամբ հօգուտ «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» հասարակական կազմակերպության բռնագանձել 14․000 ՀՀ դրամ՝ որպես հայցադիմումի և վերաքննիչ բողոքի համար վճարված պետական տուրքի փոխհատուցման գումար:

On December 4, 2023, the Freedom of Information Center of Armenia (FOICA) initiated legal proceedings by filing a lawsuit to compel the "Civil Contract" party to disclose information.
The Human Rights Defender of the Republic of Armenia confirmed the fact of violation of the Freedom of Information Center's right to receive information by the Yerevan Municipality.
Media Defence has today filed a case at the Strasbourg court on behalf of four Armenian citizens following the bombing of the town of Martuni by Azerbaijani forces during the recent armed conflict in Nagorno-Karabakh. The applicants - three journalists who were injured and the brother of a journalist fixer who was killed - allege that as a result of this attack their rights under the European Convention on Human Rights were violated by Azerbaijan.
54. FOICA vs. Regional Centers of RA
On July 21, 2017 Freedom of Information Center of Armenia appealed to the administrative court against regional centers with the claim to recognize the inaction of municipalities not legitimate and to oblige them to publicize information.
As a result of the research, Freedom of Information Center of Armenia has confirmed that the regional centers have not publicized the 13 group of information of 2016
as required by the FOI law.
For the purpose of implementation of statutory goals every year till September Freedom of Information Center of Armenia estimates the level of public administration and local self-government through the Proactive Transparency and Freedom of Information Index by FOICA. In 2017 FOICA has also referred to the compliance of the regional centers with Part 3 of Article 7 of FOI Law, which obliges information holders to publicize the 13 group information on their own initiative.The Court hearing will take place on November 29, 2018, at 16:00 at the RA Administrative Court.
On July 1, 2022, the FOICA case against the regional centers took place.
Of the seven respondents, only the representative of Ijjan municipality, whose power of attorney had expired, appeared at the trial, so in fact the latter could not participate in the session.
The court proceeding was held without the participation of the representatives of the other defendants.
The court will announce the verdict in 2022. on June 22 at 2:04 p.m.
It should be noted that the purpose of this strategic lawsuit is to promote proactive transparency in local self-government bodies and to ensure the availability of information subject to mandatory publication by law.
On June 22, 2022 The Court of Appeal fully upheld the Freedom of Information Center’s lawsuit against 7 municipalities (regional centers), obliging them to publish on their official websites all 13 groups of information subject to mandatory publication defined by the RA Law on Freedom of Information.
This is the first court precedent in Armenia, which refers to proactive transparency; the body of public authority is obliged to fulfill the duty established by law to ensure proactive transparency, based on a judicial act.
2017 On July 21, 2012, the Freedom of Information Center filed a lawsuit in the RA Administrative Court against the RA Ashtarak, Armavir, Gavar, Hrazdan, Kapan, Yeghegnadzor, Ijjan municipalities to be obliged to declare their inaction illegal. In its decision of December 19, 2018, the court rejected the FOICA’s lawsuit. The FOICA appealed the court decision to the RA Administrative Court of Appeal.
The last hearing in the case, which lasted for about five years, took place on June 1, 2022. Only the representative of Ijan’s municipality, whose power of attorney had expired, appeared at the hearing. The court proceeding was held without the participation of  court representative of a party.
1. To satisfy the appellate complaint of the NGO “Center for Freedom of Information”. Revoke and amend the decision of the Administrative Court of the Republic of Armenia of December 19, 2018 in administrative case No. VD/10811/05/17. The municipalities of Ashtarak, Armavir, Gavar, Hrazdan, Kapan, Yeghegnadzor and Ijevan, who failed to fulfill their obligations under Article 7, Parts 3 and 5 of the RA Law “On Freedom of Information”, obligate Ashtarak, Armavir, Gavar, Hrazdan, Kapan, Yeghegnadzor and Ijevan municipalities to publish 13 groups of information defined by Article 7, Part 3 of the RA Law “On Freedom of Information” on their websites.
2. The municipalities of Ashtarak, Armavir, Gavar, Hrazdan, Kapan, Yeghegnadzor and Ijevan jointly confiscate AMD 14,000 in favor of the NGO “Center for Freedom of Information” as compensation for the state duty paid for the claim and appeal.