Տեղեկատվության Ազատություն
2023 թվականի նոյեմբերի 1-ին ԻԱԿ-ը դիմել է ՀՀ վարչական դատարան՝ Երևանի քաղաքապետարանից հայցված տեղեկությունը տրամադրելուն պարտավորեցնելու պահանջի մասին հայցով։
2021 թվականի մարտի 26-ին, Մեծ Բրիտանիայում գտնվող «Մեդիա դիֆենս» իրավապաշտպան կազմակերպությունը Հայաստանի չորս քաղաքացիների անունից հայց է ներկայացրել Ստրասբուրգի դատարան՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից Մարտունի քաղաքի մոտ հրետակոծության ժամանակ լրագրողներին դիտավորյալ թիրախավորելու համար։
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2020 թվականի դեկտեմբերի 4-ին դիմել էր ՀՀ ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալություն՝ խնդրելով տրամադրել խորհրդատվություն։
61. ԻԱԿ-ն ընդդեմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության
Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը 2023 թ․ դեկտեմբերի 4-ին տեղեկություն տրամադրելու պարտավորեցման պահանջով դիմել է դատարան՝ ընդդեմ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության։
ԻԱԿ-ը 2023 թվականի օգոստոսի 23-ին տեղեկություն ստանալու հարցում է ուղարկել «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ խնդրելով տեղեկություններ Երևանի ավագանու ընտրություններին ընդառաջ տեղի ունեցած՝ կուսակցության դրամահավաք-երեկոյի ընթացքում գումար հանգանակած նվիրատուների ցանկը, ինչպես նաև նույն դրամահավաք-երեկոյի ընթացքում կուսակցությանը հանգանակած և «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքի 24-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված սահմանաչափը գերազանցող նվիրատվությունների գումարի վերադարձման մասին տեղեկություններ:
Կուսակցությունը չի պատասխանել ԻԱԿ-ի կողմից ներկայացված առաջին հարցմանը, անպատասխան է թողել նաև 2023 թ․-ի սեպտեմբերի 11-ին ուղղարկված տեղեկություն ստանալու կրկնակի հարցումը՝ արդյունքում խախտվել է ԻԱԿ-ի՝ տեղեկություն ստանալու իրավունքը։
Հիշեցնենք.  «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքի 26-րդ հոդվածի ուժով ֆինանսավորում է ստանում պետական բյուջեից։ Կուսակցությունը «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքի 4-րդ հոդվածի ուժով պարտավոր է ապահովել իր գործունեության թափանցիկության, հրապարակայնության և հաշվետվողականության սկզբունքները։
Տեղեկացնենք, որ ԻԱԿ-ի հարցման առիթ դարձել է «Ինֆորմացիոն կոմիտե» տեղեկատվական հասարակական կազմակերպության «infocom.am» լրատվական կայքի դիմումը։ Ինֆոքոմի լրագրողը 2023 թ․-ի օգոստոսի 9-ին տեղեկություն ստանալու հարցմամբ դիմել էր «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն՝ խնդրելով տեղեկություններ Երևանի ավագանու ընտրություններին ընդառաջ տեղի ունեցած՝ կուսակցության դրամահավաք-երեկոյի ընթացքում գումար հանգանակած նվիրատուների ցանկը, ինչպես նաև նույն դրամահավաք-երեկոյի ընթացքում կուսակցությանը հանգանակած և «Կուսակցությունների մասին սահմանադրական օրենքի» 24-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված սահմանաչափը գերազանցող նվիրատվությունների գումարի վերադարձման մասին տեղեկություններ:
2023 թ․-ի օգոստոսի 15-ին Ինֆոքոմի լրագրողը ստացել է միջանկյալ պատասխան հարցմանը պատասխանելու ժամկետի երկարաձգման մասին. կուսակցությունը նշել է, որ իրենց աշխատակազմը ծանրաբեռնված է Երևանի ավագանու՝ սպասվող ընտրությունների կազմակերպչական խնդիրներով և որ լրագրողի հարցմանը կփորձեն պատասխանել հնարավորինս սեղմ ժամկետում։
Ինֆոքոմի լրագրողը լրացուցիչ գրությամբ, վկայակոչելով ՏԱ մասին օրենքի դրույթները, նշել է, որ Երևանի ավագանու սպասվող ընտրությունների կազմակերպչական խնդիրներով ծանրաբեռնված լինելը օբյեկտիվ հիմք չէ հարցման պատասխանը անորոշ ժամկետով հետաձգելու համար և խնդրել է հարցման պատասխանի հետաձգման պատճառների և տեղեկության տրամադրման վերջնաժամկետի մասին տեղեկացնել՝ ըստ օրենքի պահանջի:
Լրագրողը, կուսակցությունից որևէ այլ պաշտոնական պատասխան, այդ թվում՝ պահանջվող տեղեկությունները չստանալով՝ դիմել էր Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն՝ խնդրելով աջակցել տեղեկություն ստանալու հարցում։
Դատական գործը մակագրվել է Երևանի քաղաքացիական դատարանի դատավոր Կիմա Արզումանյանին։
2023 թ․-ի դեկտեմբերի 14-ին Հայաստանի Հանրապետության Երևան քաղաքի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանը որոշել է հայցը ընդունել վարույթ. դատական գործ N: ԵԴ2/41477/02/23։ Գործի հղումը ԴատաԼեքս դատական տեղեկատվական համակարգում։
2023 թվականի հունվարի 8-ին «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջարկով կողմերի միջև կնքվել է հաշտության համաձայնագիր, որի համաձայն կուսակցությունը պարտավորվել է տրամադրել հայցադիմումով պահանջվող տեղեկությունը և փոխհատուցել ԻԱԿ-ի կողմից «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված չափով վճարված պետական տուրքը։
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը 2023 թվականի հունվարի 12-ին ԻԱԿ-ին է փոխանցել պահանջվող տեղեկությունը։ Հարցման պատասխանին կարելի է ծանոթանալ այստեղ։
Դատարանը, քննարկելով կողմերի միջև կնքված հաշտության համաձայանությունը և գնահատելով գործում եղած բոլոր ապացույցները՝ վճռել է հաստատել կողմերի միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը, դատական ծախսերի հարցը համարել լուծված, իսկ գործի վարույթը կարճել՝ կողմերի միջև կնքված հաշտության համաձայնությունը հաստատելու հիմքով։
Դատարանի վճիռը հրապարակվել է 2024 թվականի hունվարի 16-ին։
ԻԱԿ-ի հայցադիմումը
ՔՊ-ի տրամադրած նվիրատուների ցանկը
«Ազատություն» ռադիոկայանի անդրադարձը թեմային․ Ազատություն․ ՔՊ դրամահավաքին առնչվող բացահայտումից մոտ 10 օր անց քրեական գործ չի հարուցվել

The Human Rights Defender of the Republic of Armenia confirmed the fact of violation of the Freedom of Information Center's right to receive information by the Yerevan Municipality.
Media Defence has today filed a case at the Strasbourg court on behalf of four Armenian citizens following the bombing of the town of Martuni by Azerbaijani forces during the recent armed conflict in Nagorno-Karabakh. The applicants - three journalists who were injured and the brother of a journalist fixer who was killed - allege that as a result of this attack their rights under the European Convention on Human Rights were violated by Azerbaijan.
On December 4, 2020, Freedom of Information Center of Armenia sent a request to the Personal Data Protection Agency of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia, asking for a consultation.
61. FOICA vs. “Civil Contract” Party
On December 4, 2023, the Freedom of Information Center of Armenia (FOICA) initiated legal proceedings by filing a lawsuit to compel the “Civil Contract” party to disclose information.
On August 23, 2023, FOICA submitted an information request to the “Civil Contract” party, seeking details about donors who contributed funds during the party’s fundraising event preceding the Yerevan Council of Elders elections. The request also encompassed information on donors who exceeded the limit set by Article 24, Part 2 of the Constitutional Law on Political Parties, and details on the refund of such donations.
Unfortunately, the “Civil Contract” party failed to respond to both the initial and subsequent information requests made by FOICA, thereby infringing upon FOICA’s right to access information. It is pertinent to highlight that the “Civil Contract” party receives state budget funding in accordance with Article 26 of the Constitutional Law on Political Parties, and, as stipulated by Article 4 of the same law, is obligated to uphold the principles of transparency, publicity, and accountability in its activities.
The origin of FOICA inquiry is traced back to a request by the “infocom.am” news site from the “Information Committee,” an informational non-governmental organization. On August 9, 2023, a journalist from Infocom approached the “Civil Contract” party with a similar information request related to the fundraising event before the Yerevan Council of the Elders elections. The party’s response, indicating organizational challenges due to the impending elections, sought an extension to address the journalist’s query.
In an additional communication, citing provisions from the Law on Public Affairs, the Infocom journalist argued that organizational challenges alone did not constitute a valid reason for an indefinite delay in responding to the survey. The journalist requested information on the reasons for the delay and the specified deadline for providing the required information.
Despite the absence of an official response from the party, including the requested information, the journalist turned to the Freedom of Information Center (FOICA), seeking assistance in obtaining the relevant information.
The case was assigned to Judge Kima Arzumanyan of the Yerevan Civil Court. On December 14, 2023, the Civil Court of First Instance of Yerevan accepted the claim for proceedings (court case N: ED2/41477/02/23), marking a significant step in the legal pursuit of information disclosure. Case reference in “DataԼex” judicial information system.
On January 8, 2023, at the suggestion of the “Civil Agreement” party, a conciliation agreement was signed between the parties, according to which the party undertook to provide the information required by the claim and to compensate the state duty paid by FOICA in the amount determined by the RA Law “On State Duty”.
On January 12, 2023, the “Civil Contract” party submitted the required information to the FOICA. The answer to the request can be found here.
The court decided to approve the settlement agreement. It deemed the matter of court costs as resolved and concluded the proceedings based on the affirmation of the settlement agreement between the parties.