Ծրագրի հիմնական նպատակն է բարձացնել շրջանաձև տնտեսության վերաբերյալ հանրային իրազեկության մակարդակը՝ մշակելով բիզնես համայքի իրազեկման, ինչպես նաևՇՏ թեման մեդիա և բարձրագույն կրթական համակարգեր ներմուծելու գորընթացներին օժանդակող տեղեկատվական գործիքակազմ։
Ծրագրի նպատակն է խթանել ԶԼՄ-ների թափանցիկությունը և ամրապնդել վստահելիությունը՝ աջակցելով հայկական լրատվական կազմակերպություններում JTI չափանիշների արդյունավետ ընդունմանը:
Ծրագրի նպատակն է հզորացնել տեղական մասնավոր հատվածի, անկախ մեդիայի, հանրային սեկտորի և այլ շահառուների միջև ռազմավարական համագործակցությունը առողջ տեղեկատվական էկոհամակարգի աջակցման նպատակով։
65. ՔՀԿ-ների և ՏԻՄ-երի ապատեղեկատվության դիմադրողականության ձևավորում
Ծրագիրն իրականացվել է Հանրային լրագրության ակումբի հետ համատեղ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանության աջակցությամբ։ Այն մեկնարկել է 2021 թ. դեկտեմբերի 1-ին և ավարտվել 2022 թ. սեպտեմբերի 30-ին:
Ծրագրի նպատակը՝ ՔՀԿ-ների ներկայացուցիչներին և տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնյաներին զինել անհրաժեշտ գիտելիքներով և հմտություններով կեղծ լուրերը, ապատեղեկատվությունը, մանիպուլյացիաները հայտնաբերելու և բացահայտելու համար. աջակցել նրանց ճշգրիտ և հավաստի տեղեկատվություն փնտրելու, ստանալու և տարածելու հարցում, ստեղծել ցանցայնության և համագործակցության հնարավորություն, որպեսզի նրանք միմյանց աջակցեն ապատեղեկատվական հոսքերը կոտրելու ընդհանուր առաքելության հարցում։
Ծրագրի խնդիրները՝
• Հզորացնել ՔՀԿ-ների ներկայացուցիչների մեդիագրագիտության և փաստերի ստուգման գիտելիքներով, աջակցել նրանց ապատեղեկատվությանը դիմակայելու կարողություններ զարգացնելու գործում:
• Հզորացնել Տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնյաներին մեդիագրագիտության և փաստերի ստուգման գիտելիքներով, աջակցել նրանց ճշգրիտ և հավաստի տեղեկատվություն փնտրելու, ստանալու և տարածելու հարցում։
• Բարձրացնել ՔՀԿ-ների ներկայացուցիչների և տեղական ինքնակառավարման մարմինների պաշտոնյաների միջև համագործակցության մակարդակը ապատեղեկատվության դեմ համատեղ պայքարում:

The Project aims to enhance the strategic engagement between the local private sector, independent media, public sector, and other stakeholders in efforts that support healthy information spaces. The Project started in December 2024 and will end in July 2025.
SCSA  supports the Government of Armenia in building effective streamlined, data-driven, and citizen-centered strategic communications systems, capacity, and practices.
The FOICA is responsible for the communication components of the JSS Project. The Project started in October 2022 and will end in September 2027.
65. Building Disinformation Resilience in CSO and Local Government Ecosystems
The Project was implemented in cooperation with Public Journalism Club and supported by the U.S. Embassy in Armenia. The Project Implementation period: 01 December 2021 – 30 September 2022.
Purpose of the project: To equip the CSO representatives and the officials of local government bodies with the necessary knowledge and skills to detect and identify fake news, disinformation, manipulation; to support them to seek, receive and distribute accurate and reliable information; to create the opportunity of networking and cooperation for them to support each other on the common mission of breaking the disinformation flows.
The project objectives:
• Empowering the CSO representatives with media literacy and fact-checking knowledge, supporting them to build a disinformation resilience capacity.
• Empowering the officials of local government bodies with media literacy and fact-checking knowledge, supporting them to seek, receive and distribute accurate and reliable information.
• Enhancing the level of cooperation between the CSOs representatives and local government officials towards the collaborative struggle against disinformation.
In framwork with this Project FOICA will conduct fact-checking training for local government representatives