Նորություններ եվ իրադարձություններ
Մայիսի 19-21-ը Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոնը «Իրազեկ և ուժեղ երիտասարդություն» ծրագրի շրջանակում իրականացրեց «Փաստերի ստուգումը ուսանողների համար» առցանց դասընթաց երևանյան բուհերի ուսանողների համար։
Եռօրյա դասընթացի նպատակն էր տեղեկատվական հոսքերի ակտիվ սպառող և տարածող երիտասարդներին փոխանցել փաստերի ստուգման մասին բազային գիտելիքներ, ներկայացնել փաստերի ստուգման հիմնական գործիքներն ու հարթակները, խթանել դրանց կիրառումը մասնագիտական և առօրյա կյանքում։
Դասընթացի առաջին փուլին մասնակցելու հնարավորություն էին ստացել երևանյան բուհերի ուսանողները։ Դասընթացն անցկացնում են փաստերի ստուգման մասնագետ, մեդիա ուսումնասիրող Հարություն Ծատրյանը և «Փաստերի ստուգման հարթակի» (FIP.am) գլխավոր խմբագիր Անի Գրիգորյանը։
Դաընթացի մեկնարկին մասնակիցներին ողջունեցին ՖԷՀ հայաստանյան ծրագրերի համակարգող Լիանա Բադալյանը և ԻԱԿ նախագահ Շուշան Դոյդոյանը։ Ամփոփ ներկայացնելով ՖԷՀ գործունեության հիմնական ուղղությունները՝ տիկին Բադալյանը նշեց, որ Հիմնադրամը խիստ կարևորում է գիտելիքն ու աջակցում նմանօրինակ ոչ ֆորմալ կրթական նախաձեռնություններին։
«Իրազեկ և ուժեղ երիտասարդություն» ծրագիրը ՖԵՀ-ի և ԻԱԿ-ի համագործակցության առաջին փորձն է։ ԻԱԿ նախագահ Շուշան Դոյդոյանը, կարևորելով տաբեր մասնագիտություն ունեցող ուսանողների՝ փաստերի ստուգման հմտությունների զարգացման դերը, հույս հայտնեց, որ այս նախաձեռնությունը շարունակական բնույթ կկրի, իսկ հետագայում առցանաց դասընթացներից բացի կանցկացվեն նաև առերես հանդիպումները, որոնք ստացած գիտելիքն արդյունավետ փորձարկելու, համատեղ աշխատելու ավելի լայն հնարավորություն կտան։
Ծրագրի երկրորդ փուլը մեկնարկում է մայիսի 27-ին․ այս անգամ դասընթացին մասնակցելու են մարզային բուհերի ուսանողները։

On May 19-21, the Freedom of Information Center held an online course “Fact-checking for Students” for students of Yerevan universities within the framework of the “Informed and Strong Youth” program.
The three-day training aimed to impart basic knowledge about fact-checking to young people who are active consumers and disseminators of information flows, to present the main tools and platforms for fact-finding, and to promote their application in professional and everyday life.
Students of Yerevan universities had the opportunity to take part in the first stage of the course. The training was conducted by a fact-checking specialist, media researcher Harutyun Tsatryan and Editor-in-Chief of the Fact Investigation Platform (FIP.am) Ani Grigoryan.
At the beginning of the course, the participants were greeted by the coordinator of the Friedrich-Ebert-Stiftung projects in Armenia Liana Badalyan and FOICA President Shushan Doydoyan. Summarizing the main directions of FEF activities, Ms. Badalyan noted that the Foundation strongly supports knowledge and supports such non-formal educational initiatives.
The “Informed and Strong Youth” program is the first collaboration between FES and FOICA. FOICA President Shushan Doydoyan, highlighting the role of students of different professions in developing fact-checking skills, expressed hope that this initiative will continue, and in addition to online courses, face-to-face meetings will be held, which will provide more opportunities for effective testing and knowledge acquisition.
The second stage of the program starts on May 27․ This time, the courses will be attended by students from regional universities.